انواع نورپردازی که هنگام عکاسی باید بشناسید

احتمالا شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که بارها سعی کردید یک عکس خوب ثبت کنید، اما چون اطلاع دقیقی از نورپردازی در عکاسی نداشتید نتیجه تصویر جالب نشده است. به همین خاطر تصمیم گرفتید که با انواع نورپردازی آشنا شوید. باید به شما بگویم که جای درستی را انتخاب کرده اید!

عکاسی و نورپردازی دو المان یا بهتر است بگوییم دو شاخصه کاملا مرتبط با هم هستند. در واقع ثبت عکس با توجه به مکانیزم عکس گرفتن، بدون نور امکان پذیر نیست. اما نکته ای که در رابطه با این امر وجود دارد، این است که چه مقدار نور و چه نوعی از نور برای عکاسی باید وجود داشته باشد. اصلا تکنیک یا تکنیک هایی وجود دارد که بر اساس آن بتوانیم یک عکس خوب برداشت کنیم؟ این تکنیک ها وابسته به چه ابزار و تجهیزاتی هستند؟

برای رسیدن به جواب این سوالات همراه ما باشید.

نورپردازی در عکاسی چیست؟

نورپردازی در عکاسی به عنوان یک مهارت اساسی و بسیار مهم شناخته می شود. در واقع فرقی نمی کند که قصد داشته باشید از یک رویداد صرفا گذرا عکس بردارید، یا این که عکاسی تبلیغاتی در نوعی خاصی را دنبال کنید. در همه موارد لازم است که با انواع نورپردازی در عکاسی آشنا باشید.

عکاسان و مختصصان حوزه عکسبرداری، نور را به نوعی ماهیت اصلی عکس تلقی می کنند. به این معنا که بدون نور، عکسی وجود نخواهد داشت.

جالب است بدانید که وقتی صحبت از عکسبرداری می شود ما با یک اصطلاح یا یک معنای دقیق در زبان یونانی طرف هستیم که به این صورت تفسیر می شود: فوتو-گرافی به معنای نور نگاری.

اما سوای از آن چه در رابطه با تعاریف پایه ای وجود دارد، واقعا نورپردازی در عکاسی به چه معناست؟!

کنترل کامل نورها و ایجاد تصاویر باکیفیت بر اساس نکات و المان هایی چون رنگ، وضوح و غیره، هدف اصلی نورپردازی است که به نوعی این هدف را می توان معنای اصلی نورپردازی معرفی کرد.

حال برای آن که منظور دقیق گفته ها و تعاریف ما از نورپردازی برای شما کاملا عیان شود، در ادامه به معرفی انواع این امر مهم در عکاسی خواهیم پرداخت. همراه ما باشید که قرار است با جهانی جالب از شیوه های نور دهی آشنا شویم.

معرفی انواع نورپردازی در عکاسی

وقتی صحبت از انواع نورپردازی در عکاسی می شود، ما با یک اصطلاح یا عبارت مهم در عکاسی طرف هستیم. این اصطلاح، نور اصلی یاKey Light  نام دارد.

در واقع اصلی ترین نوری که در عکاسی با آن مواجه هستیم، کی لایت است. بر اساس این نور اصلی، شیوه های نورپردازی تعریف می شوند. باید توجه داشته باشید که در امر نورپردازی، کی لایت قدرتمند ترین نور است (البته نورهای دیگری هم وجود دارد که شرح خواهیم داد) و به طور کلی به ۴ دسته زیر قابل تقسیم و بررسی است:

  1. نورپردازی رامبراند
  2. نورپردازی پروانه ای
  3. نورپردازی ۳۰ درجه یا همان لوپ
  4. نورپردازی نیمه

در ادامه به تشریح و بررسی هر یک از موارد ذکر شده به عنوان انواع نورپردازی در عکاسی خواهیم پرداخت. این قسمت می تواند به بهترین شکل آن چه که می خواهید در اختیارتان بگذارد.

نورپردازی رامبراند

رامبراند را می توان یکی از جالب ترین یا بهتر است بگوییم نمادین ترین تکنیک های نورپردازی در عکاسی معرفی کرد. با این نوع نورپردازی، می توانید در عین سادگی، احساس یا برداشتی دراماتیک در پرتره ها یا عکس های خود ایجاد کنید.

به خوبی می دانید که برای ایجاد سایه در هر موقعیت، لازم است که یک مانع در جلوی منبع نور یا مرکزی که نور از آن ساطع می شود، قرار بگیرد. تکنیک رامبراند نیز دقیقا از چنین ماجرایی که بر پایه ایجاد سایه است، استفاده می کند.

برای ایجاد نورپردازی رامبراند کافی است بین سوژه عکاسی که در مقابل نور گرفته است، بر اساس اصول و نیاز، منبع نور یا سوژه جابجا شود. این جابجایی در واقع باید به منظور تنظیم و ایجاد سایه صورت بگیرد.

البته نکته ای در این باب وجود دارد که شرایط ایجاد سایه نسبت به نور طبیعی یا مصنوعی را مطرح خواهد کرد.

رامبراند را می توان یکی از جالب ترین یا بهتر است بگوییم نمادین ترین تکنیک های نورپردازی در عکاسی معرفی کرد.

برای ایجاد نورپردازی در عکاسی بر اساس تکنیک رامبراند، به وجود سه عنصر نیاز است:

  1. منبع نور
  2. رفلکتور
  3. مدل عکاسی

در واقع در این نوع از انواع نورپردازی ابتدا منبع نور باید نسبت به سوژه یا مدل در زاویه ۴۵ درجه تنظیم شود. پس از تنظیم ارتفاع و دوری و نزدیکی منبع به سوژه، لازم است از یک رفلکتور که در سمت مقابل نور اصلی واقع می شود، استفاده کرد.

بگذارید توضیح را بدون دردسر برایتان شرح دهیم: برای ایجاد نورپردازی رامبراند باید هر عنصر در راس یک مثلث قرار بگیرد. جایگاه دوربین نیز در نزدیکی رفلکتور بین نور اصلی قرار خواهد گرفت. باقی ماجرا وابسته به جزییات و با حوصله انجام دادن امر عکسبرداری است.

نورپردازی پروانه ای

در انواع نورپردازی هایی که برای عکاسی انجام می شود، استفاده از تکنیک پروانه ای، با توجه به ابزار و تجهیزات می تواند کیفیت های گوناگونی داشته باشد. این نوع از نورپردازی در عکاسی با نام پارامونت لایتینگ نیز شناخته می شود که یکی از جذاب ترین و به نوعی شیک ترین سیستم نورپردازی معرفی شده است.

هدف از نورپردازی بر اساس تکنیک پروانه ای این است که یک شکل پروانه با استفاده از سایه ایجاد شود. این شکل پروانه از زیر بینی آغاز می شود و تا بالای لب قرار می گیرد.

باید توجه داشت که در نورپردازی عکاسی با تکنیک پروانه ای باید سوژه یا مدل به طور مستقیم در مقابل نور قرار بگیرید. به نوعی زوایه تابش در این شیوه عکاسی، مستقیم تلقی می شود که سایه های چشمگیری را در زیر گونه ها، چانه و بینی سوژه ایجاد خواهد کرد.

یکی از نکات قابل توجه در عکاسی با استفاده از تکنیک پروانه ای این است که این تکنیک می تواند شمایلی پر زرق و برق را رقم بزند. از همین روی لازم است که با دقت و کاملا با نوری نرم روی صورت انجام شود.

این نوع از نورپردازی در عکاسی با نام پارامونت لایتینگ نیز شناخته می شود

از اساسی ترین اصول مرتبط با نورپردازی پروانه ای مرتبط با قرار گرفتن رو در رویی نور در مقابل سوژه و پشت سر دوربین است. در واقع نور به نوعی در پشت دوربین باید قرار بگیرد که از بالا بتواند سایه ای در مناطق بینی و لب ایجاد کند.

نورپردازی لوپ

در انواع نورپردازی عکاسی اگر قرار باشد در رابطه با یک تکنیک محبوب صحبت شود، آن تکنیک نورپردازی لوپ یا حلقه ای است. این تکنیک از نورپردازی در عکاسی عموما در عکاسی پرتره برای تمامی چهره ها مناسب و خوشایند جلوه می کند.

فرم و سایه از المان های تعیین کننده در عکاسی هستند که تکنیک لوپ به شکل دقیقی از آن پیروی می کند. در واقع در این تکنیک نور باید به شکلی تنظیم شود که یک سایه بسیار کوچک در زیر بینی ایجاد شود. همچنین لازم است که روی گونه سوژه نیز یک حلقه از نور شکل بگیرد. این حلقه باید تا گوشه دهان سوژه نیز دیده شود.

در تکنیک نورپردازی لوپ نور باید به شکلی تنظیم شود که یک سایه بسیار کوچک در زیر بینی ایجاد شود.

با این حساب برای نورپردازی در عکاسی به شیوه لوپ در ابتدا لازم است سوژه را به بهترین شکل از نظر فرم تنظیم کنید. سپس نوری را کمی بالاتر از سطح چشم با زاویه ۴۵ درجه نسبت به دوربین، به صورت سوژه بتابانید. این امر نیازمند حوصله و دقت است. در واقع ممکن است زاویه شما تا ۳۰ درجه نیز متغیر شود.

نورپردازی نیمه یا اسپلیت

در این نوع از نورپردازی همانطور که از نامش پیداست، نیمی از سوژه یا صورت مدل در پرتره به صورت روشن و نیمی دیگر تاریک به نظر خواهد رسید. نقطه یا خطی که در آن سایه ایجاد می شود، تقریبا نیمی از چهره را تا پلک در آن قسمت، در بر می گیرد. در واقع در نیمه ای که صورت سوژه تاریک است، نور باید به شکلی باشد که فقط پلک روشن دیده شود.

از نکات جالب نورپردازی در عکاسی به سبک نیمه این است که بسته به نوع صورت هر فرد یا بسته به چاقی و لاغری سوژه باید نوردهی به صورت دقیق تنظیم شود. به طور مثال کم ترین سایه باید برای چهره های لاغر در نظر گرفته شود. با این حساب سبک نیمه نمی تواند برای این چهره های زاویه دار مناسب باشد، زیرا این سبک دارای سایه های بسیاری است.

در نورپردازی نیمه یا اسپلیت، نیمی از سوژه یا صورت مدل در پرتره به صورت روشن و نیمی دیگر تاریک به نظر خواهد رسید.

اما سوای از موارد ذکر شده به عنوان انواع نورپردازی، با تکنیک ها و نکاتی طرف هستیم که برخی آن ها را نوعی از نورپردازی و برخی آن را تکنیک های مستقل تلقی می کنند. در ادامه به توضیح این موارد نیز خواهیم پرداخت.

تکنیک های نورپردازی برای بهبود تصاویر

به طور کلی در مبحث نورپردازی ما با دو نوع نور مواجه هستیم که با نام نور طبیعی و نور مصنوعی شناخته می شوند.

نورهای طبیعی از جمله نورهایی هستند که زیر و بم های رنگی در آن ها بسیار است. در واقع در این نورها شما طیف وسیعی از نورهای متغیر را می توانید به شکلی نسبتا محسوس مشاهد کنید.

اما هنگامی که صحبت از نور مصنوعی می شود در واقع ما با پدیده ای که «رنگ های غالب» را مطرح می کند طرف هستیم. به طور واضح در این نوع از نور، گستردگی طیف رنگی بر آمده از تابش می تواند دارای یک بازه مشخص باشد و مانند نور طبیعی تنوع و پیچیدگی ندارد.

باید توجه داشت که هر کدام از این نورها بسته به نیازی که از نورپردازی در عکاسی دارید، می توانند جداگانه یا با هم ترکیب شوند.

اما سوای از طبیعی بودن یا غیر طبیعی بودن نور، ما در انواع نورپردازی بر اساس نور اصلی (طبیعی یا مصنوعی) با نورهایی طرفی هستیم که می تواند بهبود عکس را برای ما تضمین کند. این موارد به شرح زیر است:

۱٫     نور فرعی

نوری است که می تواند موجب کاهش سایه های تشکیل شده توسط نور اصلی شود. در واقع بر اساس این نور، سایه ها از بین نمی روند، بلکه از نور اصلی خارج خواهند شد. اساس نور فرعی و سایه های کنترل شده توسط آن وابسته به قدرت نور اصلی است. قدرت بالای نور اصلی می تواند در سایه های غیر اصلی، ایراداتی ایجاد کند.

۲٫     نور پس زمینه یا بک گراند

در تکنیک های نورپردازی برای بهبود تصویر، هنگامی که نور به پس زمینه برخورد می کند می تواند جلوه ای جالب بیافریند. وجود نور پس زمینه بسته به سبک عکاسی و شیوه های قدیمی یا نوین می تواند کاربردهای مخصوص به خود را داشته باشد. یکی از این کارکردها صرفا می تواند به معنای بازی با نور تلقی شود.

هنگامی که نور به پس زمینه برخورد می کند می تواند جلوه ای جالب بیافریند.

۳٫     نور پشت یا بک لایت

نور پشت را برخی به منظور تفکیک دو یا چند سوژه مطرح می کنند. در واقع این نور بسته به این که چه میزان از الگوهای نورپردازی در عکاسی اطلاع داشته باشیم می تواند به بهبود تصاویر ما کمک کند. این نور را گاها با نام ریم لایت نیز می شناسند.

تجهیزات مورد نیاز برای انواع نورپردازی

به عنوان مهم ترین ابزار و تجهیزات مورد نیاز برای انواع نورپردازی در عکاسی، یکی منبع نور و دومی شکل دهنده نور را باید در اختیار داشته باشیم.

بر اساس آن چه در توضیح نورپردازی گفته شد، ما به طور کلی با دو نور اصلی و فرعی طرف هستیم که این دو نور را می توانیم به دو شکل طبیعی و مصنوعی در اختیار داشته باشیم. در رابطه با نور طبیعی همه چیز کاملا واضح است؛ یا باید به خورشید اکتفا کنیم و یا اینکه منتظر نور مهتاب بنشینیم. با این حساب لازم است در رابطه با نور مصنوعی و ابزارهای ایجاد کننده آن بیشتر آشنا شویم.

منبع نور

فلش استودیویی: یکی از ابزارهایی است که به طور ویژه ای در آتلیه ها استفاده می شود. این فلش در نوع دیجیتالی خود قادر است که شدت و سرعت پرتاب نور از منبع تابش را نیز کنترل کند. با این حساب می تواند برای عکاسی تبلیغاتی، مدلینگ و پرتره بسیار مناسب باشد. معمولا برای عکاسی در استودیوها با استفاده از سافت باکس، از این منبع نور استفاده می کنند.

فلش اکسترنال دوربین: از بدیهی ترین ابزارهایی است که اکثر دوربین ها به منظور نورپردازی در عکاسی به آن مجهز هستند. این فلش ها با استفاده از یک کفشک روی دوربین وصل می شوند. در مواردی نیز با استفاده از تریگر می توان بدون اتصال به دوربین از فلش استفاده کرد. عکاسی عروسی، عکاسی پرتره در فضای باز و عکاسی خبری از جمله کاربردهای این نوع از نورپردازی است.

رینگ لایت ها: یکی از بهترین ابزارها در انواع نورپردازی محسوب می شوند که عموما برای نورپردازی چهره کاربرد دارند. تفاوت رینگ لایت با فلش در نور متوالی است که از خود ساطع می کند. در واقع این دستگاه با توجه به سیستم حلقوی نوردهی خود می تواند نور را به اطراف صورت بتاباند. امکان کنترل شدت نور و تغییر دمای کلوین نور از جمله امکانات این دستگاه است که در آتلیه ها و آرایشگاه ها کاربرد ویژه ای دارد.

نور ثابت LED: یکی دیگر از تجهیزاتی است که می تواند به عنوان مبنع نور استفاده شود. این منبع در شکل های مختلف با امکانات مختلفی در دسترس است که امکاناتی چون تنظیم دما، درصد نور، میزان خروجی و روشنایی را در اختیار افراد قرار می دهد. نمونه های کاسه ای، مستطیلی تخت و باتومی این نورها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

تجهیزات مورد نیاز برای انواع نورپردازی

شکل دهنده های نور

دومین موردی که به عنوان تجهیزات نورپردازی در عکاسی حائز اهمیت است، شکل دهنده نور است. این ابزارها با نام ابزار اصلاح رنگ و نور نیز شناخته می شوند. بسته به انواع نورپردازی و سبکی که بر اساس آن قصد دارید اقدام به عکاسی کنید، ابزارهای متفاوتی برای اصلاح وجود دارد. ما در اینجا به رایج ترین و مهم ترین این ابزارها خواهیم پرداخت.

سافت باکس: در برخی از دسته بندی ها در واقع هنگامی که صحبت از سافت باکس می شود ما با مجموعه ای از ابزارهای اصلاح رنگ و نور طرف هستیم. اما به طور مستقل نیز این وسیله می تواند شامل یک باکس کنترل نور به همراه دو دیفیوز پارچه ای و یک کنترل کننده نور پارچه ای مشبک باشد. سافت باکس در ابعاد و اندازه های مختلفی به منظور انواع نورپردازی قابل استفاده بوده که اساس کاربرد آن نرم کردن نور در عکاسی پرتره و مدلینگ است.

اساس کاربرد سافت باکس نرم کردن نور در عکاسی پرتره و مدلینگ است.

رفلاکتور: این دستگاه که در نورپردازی رامبراند نیز بسیار مطرح است، به منظور گرفتن نور از منبع و بازتاب آن بسیار کاربرد دارد. در واقع این ابزار مانند کره ماه است که نور را از خورشید می گیرد و به سوژه مد نظر خود می تاباند. نکته استفاده از رفلاکتور مرتبط با جابجایی و قرار دادن آن در نقطه صحیح و دقیق است. از همین رو از آن در عکاسی مدلینگ و پرتره بسیار استفاده می شود.

چتر عکاسی: یکی از زیباترین ابزارها برای نورپردازی در عکاسی و ایجاد جلوه نوری است. این ابزار به شکلی نرم می تواند نور را به سوژه منتقل کند. برخی میزان نرم بودن چتر عکاسی را حتی به وسیله ای چون سافت باکس برتر می دانند. علت این امر مرتبط با انعطاف پذیری چتر عکاسی است که نورهای مکمل و پر را در قالب نور اصلی ارائه می دهد.

نکات مهم نورپردازی در محیط های نوری مختلف

بر اساس آنچه که گفته شد و ابزارهایی که معرفی شد، همچنان نکاتی وجود دارد که به عکاسی در موقعیت های مختلف اشاره می کند. این موقعیت ها شامل مواردی چون انواع نورپردازی در شب و محیط های با نور شدید است. در ادامه به نکاتی در رابطه با این محیط ها خواهیم پرداخت.

نورپردازی در شب

برای عکاسی در شب بسته به سوژه، امکان استفاده از نورپردازی می تواند متغیر باشد. به طور مثال اگر قصد داشته باشید از آسمان پر ستاره عکسبرداری کنید، قطعا بهترین نور، نور مهتاب و ستاره ها است. همچنین استفاده از تکنیک های سایه نمایی با دوربین می تواند بسیار جالب و موثر باشد؛ به خصوص اگر سوژه تصویرتان سنگ ها، تپه ها یا مدل هایی از این دست باشد.

برای ثبت سوژه های پیش زمینه ای استفاده از روش های نورپردازی در عکاسی برای موقعیت شب لازم است. به طور مثال اگر بخواهید یک سنگ بزرگ را با جزییاتی دقیق تر نشان دهید، قطعا به یک نور برای ایجاد سایه های خاص و روشنایی بهتر نیاز خواهید داشت. چراغ قوه های LED و نور افکن های دستی می توانند انتخاب های خوبی برای عکاسی در شب باشند.

برای ثبت سوژه های پیش زمینه ای استفاده از روش های نورپردازی در عکاسی برای موقعیت شب لازم است.

نورپردازی در کویر و محیط هایی با نور متغیر

عکاسی در کویر یکی از واضح ترین و هیجان انگیزترین علاقمندی های عکاسان تازه کار و حتی حرفه ای است. در واقع در این نوع از عکاسی شما می توانید هم موقعیت شب را تجربه کنید و هم موقعیت روز و غروب را. با این حساب با یک سطح گسترده از انواع نورپردازی طرف خواهید بود.

به طور مثال در روز، نور خورشید بهترین منبع نورپردازی برای عکاسی است. زاویه پایین خورشید می تواند عکس های فوق العاده ای را خلق کند. اما در غروب و شب ماجرا کمی متفاوت است؛ زیرا بسته به سوژه لازم است از انواع نورپردازی مختلف استفاده شود.

اتکا به سه پایه، ظرفیت شاتر و ایزو نیز از جمله نکاتی است که بسته به میزان نور شب یا روز باید در نظر گرفته شود. شما با این ابزارها گاهی می توانید با اتکا به یک چراغ قوه عکاسی کنید و گاهی حتی با پیشرفته ترین ابزارها عکس هایی ساده بیافریند.

اما نکته ای که وجود دارد همه چیز بستگی به سوژه، موقعیت، علم شما از عکاسی و خلاقیتتان دارد.

شما برای نورپردازی در عکاسی از چه تکنیک ها و ابزارهایی استفاده می کنید؟

در این بخش ما سعی کردیم مهم ترین انواع نورپردازی در عکاسی را برای شما شرح دهیم. این موارد بدون شک برای شروع نورپردازی از جمله ملزوماتی هستند که هر عکاس و نورپردازی باید از آن ها اطلاع داشته باشد.

شناخت انواع نورهای طبیعی و مصنوعی و همچنین ابزار و تجهیزاتی که به تثبیت و اصلاح نور و رنگ کمک می کنند را نیز در این بخش تا حد ممکن برایتان شرح دادیم. در واقع مهم ترین نکته که از نظر ما لازم است به آن برسید، شمایه هایی است که به کمک نورپردازی می توانید در قالب سایه و روشن در سوژه خودتان ایجاد کنید.

شما برای خلق انواع نورپردازی در عکاسی چه می کنید؟! در بخش نظرات تجارب خودتان را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
سیاه سفید
تجهیزات تولیدمحتوا  
ورود با ایمیل