انواع ژست عکاسی | راهکارهایی برای ثبت عکس‌های ماندگار و خاطره‌انگیز

انتخاب ژست مناسب برای ثبت عکس‌های زیبا

همانطور که سبک‌های عکاسی در طول زمان تکامل پیدا کرده‌اند و ویژگی‌های جدیدی به آن‌ها اضافه شده است، ژست‌های عکاسی نیز پیشرفته‌تر و حرفه‌ای‌تر شده‌اند. انواع ژست عکاسی را می‌توان با توجه به نور، محیط، ابزار مورد استفاده و هدف از عکاسی، به دسته‌های متفاوتی تقسیم کرد. برای ثبت کردن یک عکس زیبا حتما به لباس، عینک یا اکسسوری خاص احتیاج ندارید، بلکه باید ژست مناسب را پیدا کنید. ژست عکاسی باید به گونه‌ای انتخاب شود که ظاهر شما به بهترین شکل ممکن ثبت شود.

ژست مناسب عکاسی برای کودکان

والدین کودکان کم سن و سال به خوبی می‌دانند که ثبت کردن یک عکس خوب از کودکان تا چه حد می‌تواند دشوار باشد. کودکان عموما بازیگوش و کم حوصله‌اند و همین امر باعث می‌شود عکس گرفتن از آنها به کاری طاقت‌فرسا تبدیل شود. اما با انجام چند ترفند ساده ممکن است بتوانید تصویر زیبا و خاطره‌انگیزی از فرزندان خود ثبت کنید.

ژست مورد نظر خود را در رفتار طبیعی کودک پیدا کنید

اگر به کودکی بگویید که دستها یا اعضای بدن خود را به شکل خاصی نگه دارد، کودک نمی‌تواند درخواست شما را درک ‌کند. اما اگر ژست مورد نظر خود را لابلای کارهایی پیدا کنید که به طور طبیعی انجام می‌دهند، موفق خواهید شد. مثلا از کودک خود بخواهید خودش را در آغوش بکشد یا طوری رفتار کند که انگار سردش شده است.

کودکان را وادار کنید از دست‌های خود استفاده کنند

می‌توانید از کودک خود بخواهید دستانش را طوری کنار یکدیگر قرار دهد که انگار گنجی در دست دارد یا موهایش را از روی شانه‌اش کنار بزند یا یک دستگاه فرضی را تعمیر کند. این کار در مورد بچه‌های خردسال نیز مفید است. می‌توانید از آنها بخواهید که شانه یا شکم خود را لمس کنند.

با ادا در آوردن و بازی کردن ژست مورد نظر را پیدا کنید

اگر کودک سوژه عکاسی حاضر نیست بخندد، به او بگویید ادای شاهزاده یا شاهدخت یک کشور بزرگ بزرگ را در بیاورد که لبخند زیبایی دارد. علاوه بر این می‌توانید از کودک بخواهید ادای آدمهای خسته یا ورزشکار را در بیاورد یا کسی که خیلی گرمش شده یا سردش است. هیچوقت نمی‌توانید از نتیجه این درخواست‌ها اطمینان داشته باشید، اما قطعا با صحنه‌های جذاب و زیبایی مواجه خواهید شد که ارزش ثبت شدن در آلبوم عکس شما را دارند.

با ادا در آوردن و بازی کردن ژست مورد نظر را پیدا کنید.

کودک را به حرکت وا دارید

حرکت کردن یکی از ژست‌هایی است که به حذف و تکرار زیادی نیاز دارد، اما یکی از ژست‌های محبوب در عکاسی محسوب می‌شود.  برای این کار باید کودک را به چرخیدن، رقصیدن و جهیدن وادار کنید و از بین چندین عکس ثبت شده در حال حرکت، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

از عادت‌های رفتاری کودکان استفاده کنید

هنگام عکاسی از کودکان، ژست‌های مختلف معمولا بی فایده به نظر می‌رسند. بنابراین بهتر است نسبت به رفتار و عادات طبیعی کودک خود آگاه باشید. دوربین خود را آماده کنید و منتظر لحظه مناسب باشید. توجه به جزئیات کوچک رفتاری ممکن است منجر به خلق یک عکس ماندگار شود.

انواع ژست عکاسی برای نوجوانان

گاهی اوقات نوجوانان به شکل غیر قابل باوری خجالتی از آب در می‌آیند و همین ویژگی باعث می‌شود عکس گرفتن از آنها کمی دشوار باشد. در چنین شرایطی، عکاس با اعمال ژست‌های مناسب می‎‌تواند نقش مهمی در افزایش اعتماد بنفس نوجوانان ایفا کند.

نحوه قرار گیری شانه‌ها

زاویه شانه‌ها در ژست عکاسی اهمیت بسیاری دارد. پایین کشیدن یک شانه، دور کردن یکی از شانه‌ها نسبت به دوربین و تاب دادن شانه ممکن است تأثیر زیادی روی جذابیت عکس بگذارد. این کار تمام اعضای بدن را درگیر می‌کند و زاویه دلذیری ایجاد می‌کند. ژست گرفتن به شکلی که هر دو شانه کاملا روبروی دوربین باشند چندان مفید به نظر نمی‌رسد.

نحوه قرار گیری شانه‌ها
زاویه شانه‌ها در ژست عکاسی اهمیت بسیاری دارد.

کارکردن با دست‌ها

هنگام ژست گرفتن برای عکاسی، برای دستهای خود هدف تعیین کنید. یکی از ژست‌های زیبای عکاسی برای نوجوانان، لمس کردن مو و صورت است. علاوه بر این، سوژه می‌تواند لباس، شال گردن یا اکسسوری خود را لمس کند که باعث بهبود ژست عکاسی می‌شود.

حرکت کردن

اضافه کردن حرکت به ژست باعث ثبت یک عکس پویا می‌شود. راه رفتن، پریدن، چرخیدن و حرکاتی از این دست می‌تواند زمینه‌ساز یک ژست عکاسی فوق‌العاده باشد. برای این کار لازم نیست حتما حرکات پیچیده‏ای انجام دهید. راه رفتن با آرامش، پریدن از روی جدول، باز کردن دست‏ها و حرکات ساده روزانه می‏توانند بهترین انواع ژست عکاسی باشند.

عکاسی هنگام انجام دادن فعالیت‌های مورد علاقه

برای پیدا کردن ژست مناسب عکاسی، می‌توانید از ابزار مورد نیاز هنگام انجام فعالیت‌های مورد علاقه خود استفاده کنید. ابزار ورزشی، ساز، قلم و کاغذ و هر گونه ابزاری که استفاده کردن از آنها برای شما لذتبخش است، می‌تواند باعث خلق یک ژست محشر شود.

انواع ژست عکاسی برای بانوان

ژست عکاسی بانوان باید به گونه‌ای انتخاب شود که زیبایی‌های ظاهری آنها را به بهترین شکل ممکن به نمایش بکشد. برای این کار، سوژه عکاسی باید کاملا نسبت به ویژگی‌های ظاهری خود آگاهی داشته باشد و بهترین ژست را برای تاکید کردن روی این زیبایی‌ها انتخاب کند.

ایجاد فضای مناسب

برای نشان دادن خطوط بدن، باید بین بدن، بازوها، چانه، گردن و دوربین فاصله ایجاد کنید. با خم کردن آرنج، می‌توانید بازوها را کمی از بدن جدا کنید. فراموش نکنید که زوایا بهترین دوست شما هنگام عکاسی هستند، بنابراین سعی کنید بهترین زاویه را پیدا کنید.

زاویه مایل

هنگام عکاسی از بانوان، هدف ما ثبت یک عکس ظریف و زنانه است. بعضی ژست‌ها ما را در راه رسیدن به این هدف کمک می‌کنند و بعضی دیگر، نه. هنگام عکاسی، ابعاد بدن فرد به اندازه زاویه عکس اهمیت ندارند. برای مثال، ایستادن رو به دوربین با شانه‌های صاف باعث می‌شود سوژه بزرگتر به نظر برسد. یکی از بهترین روش‌ها برای ایستادن روبروی دوربین این است که دو سوم بدن خود را در زاویه مایل قرار دهید و سر را صاف و رو به دوربین بگیرید.

 

هنگام عکاسی از بانوان، هدف ما ثبت یک عکس ظریف و زنانه است.

انتخاب ژست متناسب با سن

ژست‌های عکاسی متفاوتی وجود دارند که برای نشان دادن انحنای بدن به کار می‌روند، اما اینگونه ژست‌ها ممکن است برای جوانان، نوجوانان یا سنین خاصی مناسب نباشد. با اینحال، با انجام چند تغییر ساده می‌توانید ژست مورد نظر را مطابق با سن و سال خود تغییر دهید.

لمس کردن صورت

. یک دست را روی صورت خود قرار دهید و درحالی که مستقیما به لنز دوربین خیره شده‌اید، دست دیگر را به آرامی روی استخوان فک خود قرار دهید. برای افزایش تاثیر، می‌توانید با دست‌های خود بازی کنید. برای انجام این کار می‌توانید نقاط مختلفی از سر و صورت خود را انتخاب کرده و با انگشتان خود نقطه مورد نظر را نوازش کنید. فراموش نکنید که در این حالت کف هیچکدام از دست‌های شما نباید صاف باشد.

اگر به دنبال یک تصویر پر زرق و برق هستید، این ژست را امتحان کنید.

تصویربرداری از بالا

اگر زاویه دوربین کمی بالاتر تنظیم شود، چانه و خط فک سوژه بهتر دیده می‌شود. برای عکاسی از بانوان بهتر است دوربین همیشه کمی بالاتر از خط نگاه آنها قرار بگیرد. این زاویه به خصوص برای زنانی که بدن پرتری دارند، بسیار مناسب است.

نگاه کردن به دوربین از روی شانه

این یکی از ژست‏های ظریف و رمانتیک زنانه است. برای استفاده از این ژست کافیست به دوربین پشت کرده و سر خود ره به طرف دوربین بچرخانید. علاوه بر این، برای افزایش تاثیرگذاری و زیبایی عکس می‏توانید یک پارچه رنگی یا سفید دور بدن خود بپیچید. در این صورت پیشنهاد می‏شود رنگ پارچه را بر اساس دکوراسیون و نور محیط انتخاب کنید. برای بهتر شدن عکس، می‏توانید زوایای متفاوت سر را امتحان کنی. بینی موازی با دوربین و چشمان پایین انداخته باعث می‏شوند سوژه ظاهر آرامتری پیدا کند. در عین حال، استوار نگه داشتن سر و تماس چشمی واضح می‏تواند باعث جسورتر شدن ظاهر سوژه شود.

ایجاد فاصله بین لب‌ها

هنگام عکاسی از بانوان، ظاهر دهان می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. دهان بسته و محکم نشان دهنده سرکشی، خستگی و حتی عصبانیت است. اگر لب‌های سوژه کمی از هم باز شده باشند، نشان از صمیمیت، همراهی و نشاط دارد. از نظر فنی، دهان بسته معمولا باعث گره خوردن خط فک می‌شود و در نتیجه گوشه‌های صورت کمی سنگین‏تر به نظر می‌رسند. دهان نسبتا باز باعث کشیده شدن خط فک و افزایش انرژی تصویر می‌شود.

ژست ایستاده با زاویه ۴۵ درجه

ژست ۴۵ درجه یکی از محبوب‌ترین انواع ژست عکاسی برای بانوان است. چرخش بدن به سمت کناره‌ها باعث می‌شود سوژه بلند قدتر و باریک‌تر به نظر برسد. در این صورت بهتر است زانوهای خود را به سمت دوربین خم کنید و وزن خود را به عقب بیاندازید.

ژست ایستاده با اتصال دست به پهلو

یکی دیگر از ژست‌های محبوب برای بانوان، ایستادن به حالت دست به پهلو است. فضای خلق شده توسط بازوها در این ژست باعث می‌شود سوژه باریک‌تر به نظر برسد. علاوه بر این، ژست مذکور نشان دهنده قدرت و اعتماد به نفس زنانه است. درست مثل سایر ژست‌ها، در این حالت هم نباید کاملا رو به دوربین بایستید. اگر دوست ندارید در زاویه مایل بایستید، یکی از شانه‌های خود را به جلو خم کنید و سعی کنید وزن خود را روی پای عقب بیاندازید.

یکی دیگر از ژست‌های محبوب برای بانوان، ایستادن به حالت دست به پهلو است.

ژست نشسته

اگر دوست دارید در حالت نشسته عکس بگیرید، بهتر این است که یا به جلو و یا به عقب خم شوید. انتخاب هر گزینه بستگی به احساسی دارد که دوست دارید به بیننده القا کنید. بسته به ژست، خم شدن به عقب در حالت نشسته می‌تواند حس بازیگوشی و قدرت به عکس اضافه می‌کند. برای کسب نتیجه بهتر می‌توانید موقعیت‌های مختلف دست‌ها، پاها و سر را امتحان کنید.

کنید و وزن خود را به عقب بیاندازید.

ژست ایستاده با اتصال دست به پهلو

یکی دیگر از ژست‌های محبوب برای بانوان، ایستادن به حالت دست به پهلو است. فضای خلق شده توسط بازوها در این ژست باعث می‌شود سوژه باریک‌تر به نظر برسد. علاوه بر این، ژست مذکور نشان دهنده قدرت و اعتماد به نفس زنانه است. درست مثل سایر ژست‌ها، در این حالت هم نباید کاملا رو به دوربین بایستید. اگر دوست ندارید در زاویه مایل بایستید، یکی از شانه‌های خود را به جلو خم کنید و سعی کنید وزن خود را روی پای عقب بیاندازید.

ژست نشسته

اگر دوست دارید در حالت نشسته عکس بگیرید، بهتر این است که یا به جلو و یا به عقب خم شوید. انتخاب هر گزینه بستگی به احساسی دارد که دوست دارید به بیننده القا کنید. بسته به ژست، خم شدن به عقب در حالت نشسته می‌تواند حس بازیگوشی و قدرت به عکس اضافه می‌کند. برای کسب نتیجه بهتر می‌توانید موقعیت‌های مختلف دست‌ها، پاها و سر را امتحان کنید.

خم شدن به جلو هنگان ثبت یک عکس در حالت نشته نیز می‌تواند احساسات متفاوتی به تصویر اضافه کند. برای مثال، اگر سوژه لب صندلی نشسته باشد و زانوها و قوزک پاهایش به یکدیگر چسبیده باشند، معصومیت و هیجان به تصویر اضافه می‌شود. از طرف دیگر، اگر پاهای سوژه از هم جدا باشند و آرنج‌های او روی زانوهایش قرار بگیرند، نشان از قدرت جسمی و ذهنی دارد. هنگام ژست گرفتن در حالت نشسته، باید به چند نکته مهم توجه کرد:

  • صاف ننشینید: خم شدن به طرفین در حالت نشسته باعث افزایش پویایی تصویر می‌شود
  • سر خود را خم کنید: خم کردن سر به طرفین باعث افزایش پویایی و سر زندگی تصویر می‌شود.
  • فقط پاشنه یا انگشتان پا باید روی زمین قرار بگیرند: این کار باعث افزایش جذابیت پاهای سوژه در تصویر ثبت شده می‌شود. برای این کار کافیست پاشنه پای خود را کمی بالاتر بگیرید و روی انگشتان خود بایستید

انواع ژست عکاسی برای آقایان

ژست‌های متنوعی برای صبت تصاویر چشم‌نواز و زیبا از آقایان در هر سنی و با هر شرایط جسمانی وجود دارد. از ژست‌های نشسته و ایستاده گرفته تا ژست‌های حرکتی، با توجه به هدف و نیازهای خود، همیشه می‌توانید ژست مناسب را پیدا کنید.

 

ژست‌های متنوعی برای ثبت تصاویر چشم‌نواز و زیبا از آقایان در هر سنی و با هر شرایط جسمانی وجود دارد.

جایگیری مناسب دست‌ها

هرچند ممکن است جایگاه دست‌ها در عکاسی زیاد مهم تلقی نشود، اما اگر هنگام عکاسی ندانید دست‌های خود را کجا باید بگذارید، اوضاع کمی به هم می‌ریزد. برای امتناع از این موضوع، باید حالت دست‌های خود را از پیش تعیین کنید. برای مثال می‌توانید دست‌ها را روی سینه صلیب کنید یا در جیب خود بگذارید.

صلیب کردن دست‌ها

شاید یکی از ساده‌ترین انواع ژست عکاسی برای مردان، صلیب کردن دست‌ها باشد. این ژست نه تنها یک ژست کاملا مردانه است، بلکه محل قرارگیری دست‌ها را نیز مشخص می‌کند که در عکاسی از اهمیت بالایی برخوردار است. برای دریافت بهترین نتیجه، حتما شانه‌های خود را کمی عقب بکشید و عضلات اصلی بدن خود را نمایش دهید. این کار باعث می‌شود شق و رق به نظر برسید.

خم شدن به کناره‌ها

این ژست باعث می‌شود بدن سوژه در راحت‌ترین حالت ممکن قرار بگیرد و به همین دلیل یکی از بهترین انواع ژست عکاسی برای مردان محسوب می‌شود. در این حالت، وزن بدن روی قسمت‌های مختلف تقسیم می‌شود و در نتیجه، سوژه خیلی عصا قورت داده به نظر نمی‌رسد. علاوه بر این، می‌توانید شانه خود را به دیوار یا چیز دیگری تکیه دهید.

تکیه دادن

این ژست به دلیل سادگی، یکی از بهتیرن ژست‌های مردانه است. کافیست کمر خود را به دیوار یا جای دیگری تکیه دهید. نگاه نکردن به دوربین در این حالت می‌تواند باعث افزایش آرامش تصویر شود و برای ثبت پورتره‌های غیر رسمی مناسب است.

این ژست به دلیل سادگی، یکی از بهتیرن ژست‌های مردانه است.

ژست ایستاده

برای پیدا کردن ژست عکاسی لازم نیست حتما به جایی تکیه دهید. می‌توانید به سادگی و با ایستادن در برابر دوربین، یک تصویر فوق‌العاده ثبت کنید. در این حالت بهتر است وزن خود را روی پای بیاندازید. اگر پاهای خود را کمی از یکدیگر باز کنید، ژست شما مردانه‌تر می‌شود.

ژست نشسته

ژست نشسته یکی از پرطرفدارترین ژست‌های عکاسی است. چه روی صندلی، چه روی پله و چه روی مبل، نشستن باعث می‌شود سوژه آرامش بیشتری داشته باشد. فقط به یاد داشته باشید که برای ثبت عکس با این ژست، بهتر است لنز دوربین کمی بالاتر از خط نگاه سوژه قرار بگیرد.

ژست نشسته یکی از پرطرفدارترین ژست‌های عکاسی است.

ژست نشسته خم شده رو به جلو

یکی از قدرتمنترین انواع ژست عکاسی برای مردان این است که در حالت نشسته به سمت جلو خم شوند. این ژست زمانی که لنز دوربین کمی پایین‌تر از خط نگاه سوژه تنظیم شده باشد، بیشترین تاثیرگذاری را خواهد داشت. در این صورت، قدرت تصویر بیشتر می‌شود. برای افزایش حس قدرت در تصویر ثبت شده، می‌توانید از پس زمینه تیره استفاده کنید.

نکات مهم در مورد ژست گرفتن

با استفاده از چند راهنمایی ساده، می‌توانید ژست مورد علاقه خود را به بهترین شکل ممکن ثبت کنید. هرچند بدون پیروی از این راهنمایی‌ها نیز می‌توان عکس زیبایی ثبت کرد، اما اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را به دست بیاورید، بهتر است از این موارد غافل نشوید.

ژست‌های مختلف را تمرین کنید

در نگاه اول ممکن است این کار بیهوده به نظر برسد، اما بسیار تاثیرگذار است. تمرین کردن ژست‌های مختلف باعث می‌شود نه تنها ژست مورد علاقه خود را پیدا کنید، بلکه در طولانی مدت این ژست‌ها به حالات طبیعی بدن شما تبدیل می‌شوند و هنگام عکاسی می‌توانید به سادگی از آنها استفاده کنید.

تاثیر نور را جدی بگیرید

شاید بتوان گفت نور مناسب مهمترین عامل برای ثبت عکس خوب است. گاهی اوقات هرچند ژست مناسبی گرفته باشید، عکس شما خوب از آب در نمی‏آید. در این صورت بهتر است نور محیط یا مکان خود را تغییر داده و دوباره تلاش کنید. برای پیشگیری از این مشکل، بهتر است همیشه به یاد داشته باشید که ژست عکس یا زاویه قرار گرفتن جلو دوربین را بر اساس نور محیط انتخاب کنید.

ژست عکس یا زاویه قرار گرفتن جلو دوربین را بر اساس نور محیط انتخاب کنید.

هر ژست یک حس

انتخاب ژست مناسب برای عکاسی، اولین قدم برای ثبت یک عکس ماندگار است. با استفاده از ژست‏های مختلف نه تنها می‏توانید عکس‏های گوناگون و جذابی ثبت کنید، بلکه می‏توانید احساس متفاوتی را به بیننده القا کنید. برای این کار کافی است با ویژگی‏ها و خصوصیات انواع ژست‏های عکاسی آشنا شوید و با توجه به هدف خود، ژست مناسب را انتخاب کنید. انتخاب ژست مناسب باعث می‏شود لحظه مورد نظر به زیباترین شکل ثبت شود، به طوری که ممکن است هر بار به عکس نگاه می‏کنید لبخند بزند. فراموش نکنید که با استفاده از ژست مناسب، می‏توانید لحظات خوب گذشته را دوباره تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
سیاه سفید
تجهیزات تولیدمحتوا  
ورود با ایمیل