بهترین تجهیزات نورپردازی برای تولید محتوا چیست؟

برای خلق یک محتوای ارزشمند باید نکات مختلفی را در نظر داشته باشیم. اگرچه انتخاب یک میکروفن باکیفیت یا یک دوربین فوق‌العاده در تهیه محتوایی ایده‌آل تاثیرگذارند، اما در نهایت این نورپردازی است که تأثیر غیرقابل انکاری در کیفیت محتوای تولیدی دارد. در رابطه با بهترین تجهیزات نورپردازی چه می‌دانید؟ اصلاً اهمیت این تجهیزات در کیفیت محتوا چیست؟ کدام تجهیزات برای ما مناسب‌تر هستند؟

پیش از هر گونه تصمیم‌گیری برای انتخاب وسایل نورپردازی، با ما همراه باشید تا هر آنچه برای نورپردازی حرفه‌ای نیاز دارید را بشناسید.

چرا استفاده از تجهیزات نورپردازی را باید در اولویت قرار دهیم؟

هیچ شکی وجود ندارد که استفاده از نور طبیعی نه تنها ارزان‌تر است، بلکه کیفیت دلخواهی را در اختیار ما قرار می‌دهد. با این حال استفاده از نور طبیعی در شب امکان‌پذیر نیست و حتی در طول روز ممکن است اثرات مخربی روی ویدیو یا کار تولید محتوا بگذارد. اگر هنوز در مورد تهیه ابزارهای نورپردازی تردید دارید، نگاهی به مزایای استفاده از آنها بیندازید:

 • با استفاده از این تجهیزات محدودیت زمانی دیگر معنا ندارد. تنها چیزی که برای تولید محتوا نیاز دارید، برق است و می‌توانید ایده‌های خلاقانه خود را در هر ساعتی از شبانه روز با دیگران به اشتراک بگذارید؛
 • به کمک تجیهزات نور روش‌های متعددی برای تنظیم نور خروجی وجود دارد؛
 • استفاده از این تجهیزات به عکاسی، فیلم برداری و به‌طور کلی پروسه تولید محتوای شما اعتبار می‌بخشند؛
 • امکان تنظیم شدت، جهت و سایر پارامترهای نور وجود دارد، قابلیتی که نمی‌توان روی نور طبیعی پیاده کرد؛
 • نورپردازی متعادل و دقیق تأثیر باورنکردنی روی سوژه مورد نظر دارد. اگر نور مناسب نباشد، نه تنها سوژه مبهم خواهد بود، بلکه جذابیت محتوا را کاهش می‌دهد؛
 • اگر در تولید محتوا، رنگ و بافت اهمیت زیادی برای شما دارد، باید از نور مناسب برای نشان دادن جنبه‌های مختلف استفاده کنید؛
 • با استفاده هوشمندانه از نور می‌توان احساسات مورد نظرتان به مخاطب القا کنید؛
 • نور قدرت زیادی در برجسته کردن یک سوژه دارد، از قدرت بی‌نظیر نور غافل نشوید!

با بهترین تجهیزات نورپردازی آشنا شویم

پیش از پرداختن به معرفی انواع تجهیزات برای نورپردازی، در گام اول باید مشخص کنید که چه نوع نورپردازی برای تولید محتوا نیاز دارید. برای پی بردن به این مسئله، به سؤالات زیر پاسخ دهید:

 • دوست دارید مخاطبان با تماشای محتوای شما چه احساسی داشته باشند؟
 • دوست دارید مخاطبان دقیق به کجا نگاه و توجه کنند؟

با پاسخ به این سؤالات، انتخاب از میان گزینه‌های متنوعی روی میز، چندان کار دشواری نخواهد بود. حال نوبت آن رسیده که انواع تجهیزات کاربردی برای نورپردازی و کارکرد هر یک از آنها را بشناسیم.

سافت باکس (Softbox Lights)

سافت باکس‌ها را باید شبیه‌ساز نور طبیعی دانست که کمک می‌کند نور در دسترس را چند برابر کنیم.

سافت باکس‌ها را باید شبیه‌ساز نور طبیعی دانست که کمک می‌کند نور در دسترس را چند برابر کنیم. این وسیله شبیه به یک جعبه شفاف است که در اشکال، اندازه‌ها و حتی رنگ‌های مختلف وجود دارد.

اما اغلب یک جعبه مستطیلی شکل را می‌بینید که قابلیت کنترل نور طبیعی را دارد. اما این وسیله بیشتر برای چه نوع تولید محتوایی کاربرد دارد؟

 • نمایش دادن مواد غذایی و آشپزی
 • ولاگری
 • مصاحبه

به لطف نور ملایم و زیبایی که این ابزار متمرکز می‌کند، از شدت سایه‌ها کاسته شده و سوژه روشن‌تر به نظر می‌رسد. برای استفاده از سافت باکس باید نیازهای خود را در نظر بگیرید:

 • اگر قصد دارید در تولید محتوای بعد اضافه کنید، این وسیله را در زاویه ۴۵ درجه‌ای قرار دهید؛
 • اگر قصد دارید سایه‌ها را حذف کنید، در هر دو طرف سوژه از این وسیله استفاده کنید.

پیشنهاد ما این است که حالت‌های مختلف این وسیله را امتحان کنید و متوجه شوید که چه حالت نوری دلخواه شماست. به یاد داشته باشید که سافت باکس نسبت به سایر تجهیزات نورپردازی به کنترل و تجربه بیشتری نیاز دارد.

چراغ‌های چتری یا Umbrella Lights

چراغ‌های چتری، منبع نوری فوق‌العاده‌ای به حساب می‌آیند

چراغ‌های چتری، منبع نوری فوق‌العاده‌ای به حساب می‌آیند که در عین برخورداری از قیمتی مقرون‌به‌صرفه، قابل حمل نیز هستند. اگر به کمی نور اضافی و کنترل شده برای داشتن ظاهری شفاف و متعادل نیاز دارید، چراغ‌های چتری بهترین گزینه پیش روی شما هستند.

اگرچه سافت باکس‌ها محدودیت نوری بیشتری دارند، این وسیله محدودیت پخش نور کمتری دارد. در رابطه با کاربرد این چراغ‌ها باید به افزودن جلوه چشمگیر به ولاگ اشاره کرد. این ابزار گزینه‌ای ایده‌آل برای حذف سایه‌های به وجود آمده روی صورت به حساب می‌آید.

برای استفاده از این ابزار نیز به یاد داشته باشید که آن را بالاتر از سطح سر نگه دارید و برای روشن کردن زمینه این امکان را دارید که آن را در زاویه ۴۵ درجه تنظیم کنید.

رینگ لایت یا ring light

رینگ لایت منبع نوری شبیه به یک حلقه است

رینگ لایت منبع نوری شبیه به یک حلقه است که هر روز به تعداد علاقه‌مندان آن اضافه می‌شود. این منبع نور، یکی از بهترین تجهیزات نوری است که برای جلوه دادن به‌صورت و روشن‌تر نشان دادن آن می‌توانید استفاده کنید.

رینگ لایت منبعی غنی و ثابت از نور به حساب می‌آید که سایه‌های به وجود آمده روی صورت را حذف می‌کند. این ابزارها منبع نوری خوبی برای عکاسی و فیلم برداری هستند که در حوزه ولاگ زیبایی غوغا به پا کرده‌اند. برای داشتن جلوه‌ای منحصر‌به‌فرد، رینگ لایت و دوربین را درست در مقابل سوژه قرار دهید. محبوبیت رینگ لایت‌ها باعث شده که این ابزارهای پرکاربرد در انواع مختلفی تولید شوند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

مدل ایستاده

رینگ لایت‌های ایستاده نه تنها در آتلیه، بلکه در خانه هم کاربرد دارند

این نوع رینگ لایت‌ها معمولاً روی پایه‌ای نسبتاً بلند قرار می‌گیرند و اندازه‌ای بزرگ دارند. این رینگ لایت‌ها برای تولید محتوای حرفه‌ای گزینه‌ای ایده‌آل به نظر می‌رسند که در حال حاضر بسیاری از تولیدکنندگان محتوا از آن استفاده می‌کنند. رینگ لایت‌های ایستاده نه تنها در آتلیه، بلکه در خانه هم کاربرد دارند. البته گزینه‌های کاربردی‌تر و ساده‌تری از انواع رینگ لایت ها نیز وجود دارند.

رینگ لایت های موبایلی

. این نوع رینگ لایت در اندازه‌های کوچک در بازار وجود دارند و برای افرادی که با دوربین موبایل تولید محتوا می‌کنند،

با استقبال گسترده ولاگرها و تولیدکنندگان محتوا از رینگ لایت‌ها انواعی از آن‌ها تولید شده‌اند که می‌توان گوشی همراه را روی آن قرار داد. این نوع رینگ لایت در اندازه‌های کوچک در بازار وجود دارند و برای افرادی که با دوربین موبایل تولید محتوا می‌کنند، گزینه مناسب و در عین حال مقرون به صرفه‌ای است.

اگر تجربه زیادی در عکاسی ندارید و بیشتر به گرفتن عکس و فیلم سلفی علاقه‌مند هستید، رینگ لایت موبایلی همان وسیله‌ای است که برای تولید محتوای حرفه‌ای‌تر به آن نیاز خواهید داشت.

چراغ LED

این چراغ‌ها سایه‌هایی نرم و طبیعی را ایجاد می‌کنند.

از دیگر تجهیزات نورپردازی محبوب چراغ‌های LED هستند که منبع نوری پیوسته‌ای به حساب می‌آیند. اگر قصد دارید که نورپردازی برای تولید محتوا کمی خلاقانه‌تر به نظر برسد، بهتر است که این چراغ‌ها را روی پایه قرار دهید. این چراغ‌ها سایه‌هایی نرم و طبیعی را ایجاد می‌کنند.

بهترین تجهیزات نورپردازی چه ویژگی‌هایی دارند؟

حال که متوجه شدیم به چه ابزارهایی برای نورپردازی نیاز داریم، نوبت آن است که وسیله مورد نظر خود را به بهترین شکل ممکن انتخاب کنیم؛ ابزار نورپردازی که دقیق به کار ما بیاید. نکاتی که در ادامه به آن می‌پردازیم، به شما کمک می‌کند که بهترین تجهیزات نورپردازی را برای تولید محتوا انتخاب کنید.

قابلیت تنظیم کردن نور

 

تجهیزاتی که برای نورپردازی انتخاب می‌کنیم، باید این قابلیت را داشته باشند که مانع از پراکندگی نور شوند. این خصوصیت به‌ویژه زمانی که قصد دارید یک سوژه را در تولید محتوا روشن‌تر نشان دهید و به دنبال زمینه‌ای تیره‌تر هستید، حائز اهمیت می‌شود.

استفاده از منابع نوری و ابزارهایی که امکان تنظیم پرتوهای نور را داشته باشید، مهم‌ترین نکته‌ای است که هنگام انتخاب بهترین تجهیزات نوری باید بدان توجه کنید.

استفاده از پایه و ارتفاع نور

از طرفی از کیفیت پایه‌های مورد استفاده مطمئن شوید؛ چرا که پایه‌های بی‌کیفیت احتمال آسیب‌دیدگی چراغ‌ها را افزایش می‌دهند

با وجود اینکه اکثر کیت‌های روشنایی با پایه ارائه می‌شوند، همه تجهیزات مخصوص نورپردازی به شما این اجازه را نمی‌دهند که ارتفاع نور را تنظیم کنید. این موضوع می‌تواند دست شما را در تولید محتوا خلاقانه بندد.

به همین دلیل است که پیش از انتخاب تجهیزات لازم برای نورپردازی و به‌منظور داشتن بهترین نور باید امکان تنظیم ارتفاع منبع نور را در نظر بگیرید. از طرفی از کیفیت پایه‌های مورد استفاده مطمئن شوید؛ چرا که پایه‌های بی‌کیفیت احتمال آسیب‌دیدگی چراغ‌ها را افزایش می‌دهند.

قابلیت حمل

تنوع در تولید محتوا حرف اول و آخر را می‌زند. اگر از یک استودیو عکاسی برای تولید محتوا استفاده می‌کنید، قابلیت حمل چندان اهمیتی ندارد. اما هنگامی که قصد دارید مکان‌های مختلف را برای تولید محتوا انتخاب کنید، باید به دنبال تجهیزات نورپردازی باشید که قابلیت حمل داشته باشند.

لوازم جانبی

اغلب تجهیزات نورپردازی همراه با لوازم جانبی ارائه می‌شوند که بسیاری از آنها برای تولید محتوا به کار می‌آیند.

اغلب تجهیزات نورپردازی همراه با لوازم جانبی ارائه می‌شوند که بسیاری از آنها برای تولید محتوا به کار می‌آیند. البته این لوازم جانبی را اغلب کیت‌های نورپردازی دارند و شامل وسایلی مانند دیفیوزرها می‌شوند.

تجهیزات نورپردازی را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید

وقتی صحبت از تولید محتوا می‌شود، نور اولین پارامتری است که باید به آن توجه کرد؛ چرا که تأثیر آن بر کیفیت محتوا و جلب نظر مخاطب غیرقابل انکار است. به همین خاطر است که باید به دنبال تجهیزاتی کاربردی و در عین حال مقرون به صرفه برای داشتن بهترین نور باشیم.

ما سعی کردیم با معرفی برخی از پرکاربردترین ابزارهای نورپردازی و بررسی عملکرد آنها به شما کمک کنیم که در مسیر پیشرفت قدم بگذارید. پیش از هر گونه تصمیم‌گیری، ویژگی‌های وسایل نورپردازی مورد نیاز خود را در نظر بگیرید تا بهترین سرمایه گذاری را داشته باشید.

منابع:

کلمه کلیدی اصلی: تجهیزات نورپردازی

کلمه کلیدی فرعی: رینگ لایت، بهترین نور

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
سیاه سفید
تجهیزات تولیدمحتوا  
ورود با ایمیل