کاربرد رینگ لایت و سافت باکس چیست ؟ کدام بهتر است ؟

استفاده از رینگ لایت و سافت باکس به عنوان دو ابزار مهم در نورپردازی امروزه بسیار رایج و قابل توجه است. اما استفاده از این ابزارها دارای نکاتی است که بسته به این نکات، کاربری آن ها مطرح می شود.

یکی از سوالات همیشگی که عموما برای مبتدیان پیش می آید این است که در چه مواقعی باید از سافت باکس ها یا رینگ لایت ها استفاده کرد؟ آیا تفاوتی بین این دو وجود دارد یا تنها باید قیمت این دو را ملاک قرار دارد؟ آیا سبک عکاسی خاصی برای این تجیهزات وجود دارد یا در هر سبکی می توان از آنها استفاده کرد؟

برای پاسخ به سوالات بالا و سوالاتی از این دست، ما در این بخش به بررسی کاربرد هر یک از این دو ابزار خواهیم پرداخت. در نهایت نیز به عنوان نتیجه گیری، انتخاب بین سافت باکس و رینگ لایت را بسته به نیازتان، به شما خواهیم سپرد.

استفاده از رینگ لایت و سافت باکس به عنوان دو ابزار مهم در نورپردازی امروزه بسیار رایج و قابل توجه است.

رینگ لایت چیست؟

از رینگ لایت ها می توان به عنوان یکی از مهم ترین و پرکاربرد ترین تجهیزات نورپردازی نام برد. این وسیله مهم در عکاسی مد و پرتره یکی از اساسی ترین تجهیزات نورپردازی محسوب می شود. نکته ای که در رابطه با این دستگاه وجود دارد، قیمت بالا و قابل توجه آن نسبت به سایر دستگاه های رایج و روتین در بازار است. البته باید این موضوع را نیز در نظر بگیرید که کیفیت و تصویر برآمده از نورپردازی توسط رینگ لایت می تواند چنان جلوه استودیویی خاصی بیافریند که بدون شک هر کسی را مجذوب استفاده از آن می کند.

رینگ لایت ها همان گونه از نامشان پیداست از یک ساختار دایره ای شکل درست شده اند که نور داخلی ساختار آن، قابل تابش است. امروزه در اکثر سالن های آرایشی و سالن های عکاسی مد و فشن از این دستگاه استفاده می شود. از همین رو دارای ابعاد و توان های مختلفی است. در ادامه به مواردی دقیق تر در رابطه با این منابع نوری خواهیم پرداخت.

کاربرد رینگ لایت چیست؟!

عکاسی پرتره، عکاسی مد و فیلمبرداری برای فضاهای تولید محتوا از جمله تولید فیلم برای یوتیوب و عکاسی تبلیغاتی، از مهم ترین کاربردهای رینگ لایت محسوب می شود. در واقع اساس چنین استفاده هایی مرتبط با نکاتی است که در ادامه شرح می دهیم.

برای عکاسی هایی که سوژه مورد نظر در نزدیکی دوربین قرار دارد، رینگ لایت یکی از عاقلانه ترین منابع نوری است که می توان استفاده کرد. در واقع فرقی نمی کند در یک عکاسی پرتره قصد داشته باشید یک چهره را با جزییات دقیق ثبت کنید یا اینکه قصد داشته باشید در یک عکاسی تبلیغاتی از غذا عکسبرداری کنید. در هر دو جلوه ای که رینگ لایت بر اساس نوردهی، با خود سوژه و اطراف آن ایجاد می کند، می تواند تاثیر بسزایی در نتیجه نهایی داشته باشد.

یکی دیگر از کارهایی که عکاسان علاقمند به انجام آن هستند، استفاده از یک یا دو رینگ لایت به منظور ایجاد نور پراکنده بیشتر در اطراف سوژه است. این کار در ازای کاهش سایه های اطراف سوژه، می تواند نمای نزدیک را بسیار فوق العاده نشان دهد. جالب است بدانید که بر اساس این امر سوژه می تواند از حالت عادی، برجسته تر به نظر برسد.

کاربرد بالا می تواند خطوط را به گونه ای جلوه دهد که از غیرطبیعی بودن چهره نیز جلوگیری شود. برخی همین امر را علتی واضح برای بررسی و مقایسه بین رینگ لایت و سافت باکس می دانند. در ادامه بب شناخت سافت باکس ها بیشتر متوجه منظورمان می شوید.

برای عکاسی هایی که سوژه مورد نظر در نزدیکی دوربین قرار دارد، رینگ لایت یکی از عاقلانه ترین منابع نوری است که می توان استفاده کرد.

سافت باکس چیست؟!

هر فردی که کمی با دنیای عکاسی آشنا باشد به خوبی می داند که نور یکی از مهم ترین و در واقع اساس عکسبرداری است. همین موضوع مهم سبب می شود که ما با انواع مختلفی از نورها در حالت ها و کیفیت های مختلف سروکار داشته باشیم. اما شاید برایتان سوال پیش بیاید که ارتباط کیفیت نور، با ابزاری چون سافت باکس یا رینگ لایت چیست؟

برای پاسخ به سوال بالا کافی است با نگاهی ساده معنای واژگانی سافت باکس را در نظر بگیرید. این دستگاه به معنای لغوی، وسیله ای است که نور نرم یا سافت را می تاباند. اما چه نیازی به این امر است؟ آیا نور سخت هم وجود دارد؟!

نور نرم در مقابل نور سخت

به طور کلی از نظر کاربردهایی که هر عکاس بسته به سبک و ژانر از آنها بهره می گیرد، دو نوع نور سخت و نور نرم وجود دارد.

جالب است بدانید همانطور که زیبایی را می توان بر اساس زشتی تعریف کرد، نور را نیز می توان بر اساس سایه های آن تعریف کرد.

نور سخت از جمله نورهایی است که تصویر برآمده از آن دارای سایه های بسیار سخت و خشن است. از همین رو عکس هایی که با استفاده از نور سخت برداشت می شوند دارای کنتراست تیره هستند. البته باید توجه داشت که چنین چیزی به معنای زشتی نیست. زیرا این سایه های خشن خود نیز به نوعی یک تکنیک مهم و پرکاربرد محسوب می شوند. به طور مثال اگر قصد داشته باشیم بافت یک جسم یا سوژه را دقیق تر نشان دهیم، نور سخت می تواند مناسب باشد.

به طور کلی از نظر کاربردهایی که هر عکاس بسته به سبک و ژانر از آنها بهره می گیرد، دو نوع نور سخت و نور نرم وجود دارد.

در مقابل نور نرم که موضوع بحث مرتبط با سافت باکس است، نوری است که سایه های نرمی ایجاد می کند. این نور عموما به دلیل اینکه کیفیت نور بالایی دارد، مورد توجه بسیاری از عکاسان در حوزه های مختلف قرار می گیرد. جالب است که کنتراست در این نوع از نوردهی پایین محسوب می شود و از طرفی وابسته به یک منبع نوری بزرگتر از منبع نور سخت است.

با این حساب یکی از تفاوت هایی جالبی که می توان در مقایسه سافت باکس و رینگ لایت مشاهده کرد، کیفیت سختی و نرمی نور است. این امر را در ادامه بیشتر شرح خواهیم داد.

کاربرد سافت باکس چیست؟!

بر اساس آن چه که در رابطه با سختی و نرمی نور گفته شود، کاملا واضح است که سافت باکس برای مواردی که نور نرم لازم است، استفاده می شود.

عکاسی تبلیغاتی، عکاسی پرتره، عکاسی مدلینگ، عکاسی صنعتی، عکاسی استیج و غیره از جمله کاربردهای سافت باکس است. در واقع طیف وسیعی از عکاسی ها و فیلمبرداری های مختلف را می توان به این دستگاه نسبت داد.

سافت باکس ها در هر کدام از ژانرها و کاربردهای بالا، دارای دو حالت استفاده هستند که با انواع نور اصلی یا غیر اصلی شناخته می شوند. بر این اساس از سافت باکس می توان به عنوان نور اصلی یا کی لایت استفاده کرد. یا اینکه از آن در کنار یک نور اصلی به عنوان انواع نور فرعی یا تلطیف کننده نیز استفاده کرد.

گاها تفاوت دو نوع استفاده از سافت باکس بسته به ژانر و سوژه می تواند بیانگر تفاوت آن با رینگ لایت باشد. به طور مثال در نوع اول که سافت باکس نور اصلی است، اگر سوژه فرضا مرتبط با عکاسی پرتره باشد می توان از رینگ لایت هم استفاده کرد. در غیر این صورت سافت باکس به عنوان نور فرعی می تواند نقش تلطیف کننده را ایفا کند.

با فرضیات و تعاریف ارائه شده می توان به یک سری نتیجه گیری ها در پاسخ به سوال های مطرح شده رسید در ابتدای مقاله رسید.

از سافت باکس می توان به عنوان نور اصلی یا کی لایت استفاده کرد.

بالاخره سافت باکس یا رینگ لایت؟!

از نظر ظاهری و کاربرد، تفاوت دو ابزار نورپردازی مورد بحث، به شرح زیر است:

سافت باکس وسیله ای است به شکل جعبه مربعی یا مستطیلی شکل که نور را بر اساس همین ساختار می تاباند. در عوض رینگ لایت وسیله ای است دایره ای شکل که تابش نور از سوی آن می تواند بسته به سوژه در اطراف سوژه باشد.

سافت باکس به دلیل اینکه می تواند در ابعاد بزرگ در دسترس باشد و به طور کلی از رینگ لایت بزرگتر است، در نوردهی نرم موفق تر عمل می کند. اما در رابطه با رینگ لایت، اگر سوژه در فاصله زیاد با منبع قرار داشته باشد، می تواند منجر به ایجاد نور سخت شود. در واقع در نورپردازی توسط رینگ لایت، دور بودن از سوژه به مراتب می تواند به نسبت سافت باکس، نوردهی را سخت جلوه دهد.

یکی دیگر از نکات مرتبط با این ابزار مبحث نوردهی نقطه ای یا محیطی است. به طور واضح، امکان نوردهی نقطه ای توسط رینگ لایت وجود ندارد، البته این امر بیشتر وابسته به ژانر و سوژه عکاسی است. اما به طور کلی این دستگاه، نوردهی را به صورت محیطی نسبت به سوژه انجام می دهد. در مقابل سافت باکس می تواند علاوه بر این نوع نوردهی، تابش نقطه ای هم بسته به تنظیمات از خود داشته باشد.

شما برای نورپردازی چه منبعی را انتخاب می کنید؟!

انتخاب شما چیست؟ ترجیح می دهید با توجه به نیاز خود از چه دستگاهی برای نورپردازی استفاده کنید؟ بدون شک اگر قصدتان تولید محتوا تصویری و کارهایی در سطح غیر گسترده است، رینگ لایت می تواند یک انتخاب عالی باشد. اما اگر قصد دارید در حوزه های بیشتری چون تبلیغات، صنعت و مدلینگ و غیره فعالیت کنید، بدون شک سافت باکس، ابزاری واجب تر از نان شب برای نورپردازی است.

فراموش نکنید که همه چیز وابسته به سوژه، ژانر و کاربردی است که مد نظر دارید. زیرا حتی با استفاده از دو رینگ لایت بدون حضور سافت باکس نیز می توان عکاسی کرد؛ همان طور که از سافت باکس هم می توان برای تولید ویدیوهای یوتیوبی استفاده کرد.

کاربرد، کاربری و هدف شما از عکاسی، موثرترین عامل در نوع نورپردازی است. هدف شما برای نورپردازی چیست؟!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
سیاه سفید
تجهیزات تولیدمحتوا  
ورود با ایمیل